Mini poradnik sushi savoir vivre – wersja poprawiona ;) !

20 Opublikowane przez - czerwiec 24, 2013 - Ciekawostki

Mini poradnik savoir-vivre – update: 03-07-2013 !

1. Podczas czekania na swoje zamówienie ze zniecierpliwienia nie „strugaj” pałeczkami jedna o drugą – według japońskich manier jest to niegrzeczne i implikuje, że szef kuchni pracuje w tanim barze, co odbierane jest przez niego, jako obraza.

2. Jeżeli wraz ze znajomymi dzielicie się zestawem sushi, który znajduje się na wspólnym talerzu, należy przenosić sushi na swój talerz drugim końcem pałeczek. Nigdy nie powinno się przekazywać między sobą sushi z jednych pałeczek do drugich, gdyż według japońskiej tradycji taki manewr jest związany z kremacją kości.

3. Gdy zamawiasz zupę nie używaj łyżki. Podnieś miskę do ust i użyj pałeczek, aby skierować strumień zupy wprost do ust.

4. Sos sojowy jest używany do maczania, nie zatapiania każdego ziarenka ryżu!  Należy moczyć sushi w sosie po stronie, po której jest ryba, a nie ryżem. Ponadto nie powinniśmy od razu nalewać pełnej miseczki sosu sojowego, gdyż pozostawienie jego resztek po zakończonym posiłku jest uważane za obraźliwe i świadczy o rozrzutności i marnowaniu jedzenia.

5. Z tego samego powodu za nie do pomyślenia jest nie zjedzenie całości posiłku, który zamówiliśmy.

6. W Japonii sushi podawane jest w mniejszych kawałkach niż w Europie tak, aby kawałki były wielkości kęsa, gdyż taka forma jest powszechnie uważana za najlepszą do spożywania sushi.

7. Przed wizytą w sushi barze umyj ręce! Czasami zdarza się, że kelner lub kelnerka przynosi przed posiłkiem gorący ręcznik, który służy do wycierania rąk.

8. Jeżeli nie radzisz sobie z pałeczkami, lub jest ci po prostu niewygodnie, nie krępuj się i używaj rąk. Jest to całkowicie dozwolone!

9. Nie nalewaj sam sobie sake. Jeśli jesteś w barze sushi, z osobą, którą szanujesz, powinieneś okazać swój szacunek napełniając jej kieliszek. Nie okazanie tego szacunku jest uznawane za niegrzeczne zachowanie.

10. Pod żadnym pozorem nie pal w barze sushi! Psuje to smak i zapach zarówno tobie jak i innym osobom, z którymi dzielisz lokal.

sushi dobre zachowanie

savior

Brak komentarzy

Odpowiedz

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: