Uramaki – California Rolls

10 Opublikowane przez - sierpień 7, 2013 - Ciekawostki

Chcąc kategoryzować miejsca, w których można zjeść Sushi. Chce podzielić je na dwie zmienne: tradycyjne miejsca, gdzie można skorzystać z szerokiego wyboru świeżego Sushi i nietradycyjne miejsca, które na łamach swojego menu nie stronią od wynalazczego Sushi.

Gdybym miał wybierać między nimi, chciałbym mieć jedno takie miejsce  gdzie goście siedzą ze stoickim japońskim spokojem, a kucharze tworzą małe poduszki ryżu z cienkim plasterkiem wodnych rozkoszy na górze, chciałbym żeby było toteż miejsce gdzie mogę spróbować czegoś innego – gdzie menu czasami przypomina wielkościowo książkę telefoniczną a kucharze nie boją się eksperymentować przy tworzeniu Sushi  – właśnie dzięki czemuś takiemu do menu Sushi weszły Califoria Rolls – zwane też Uramakami .

Jak sama nazwa wskazuje, California Rolls zostały wynalezione w Kaliforni w latach 1960-tych przez kreatywnego kucharza sushi w Los Angeles. Lament z powodu braku ryb gatunku nadających się do Sushi  w USA sprawił, że kucharz zdecydował się na zwrócić się ku składnikom, które były łatwo dostępne dla jego nowej kreacji.

Awokado przybliża bogatą kremowość Toro (brzuch tuńczyka) . Rolowanie ryżu na zewnątrz i nori do środku to innowacja, która miała na celu uspokoić klientów, którzy zaprotestowali przeciwko  jedzeniu wodorostów w czasie, gdy Sushi było jednym z najbardziej egzotycznych rodzajów żywności.

California Roll

Nie jesteś chyba zbyt zaskoczony tym, że California Rolls nie zostały wymyślone w Japonii, ale nie wiesz, że rolki Sushi w ogóle nie jest szczególnie popularne w Japonii. Znane jako Maki Sushi (rolowane sushi), większość restauracji  w Japonii serwuje się tylko proste rolki tak zwane hosomaki, kappa maki (ogórek), Tekka maki (tuńczyk), lub Takuan Maki (żółty marynowana rzepa). Dla wielu są one uważane za tani wypełniacz szczególnie na koniec posiłku, kiedy restauratorzy zaczynają się martwić o wysokość rachunku.

Uwielbiam to, że mamy dużo szerszy wybór rolek w Polsce. 🙂

Brak komentarzy

Odpowiedz

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: