HANAMI – Święto kwitnącej wiśni

4 Opublikowane przez - marzec 26, 2015 - Uncategorized

Japonia słynie z kwitnącej na różowo wiśni.  Symbolizuje ona  ulotność życia.  Na drzewach pojawiają się delikatne kwiatki, które przez ok. tydzień cieszą oko Japończyków. W taki sposób w Japonii oczekuje się na przyjście wiosny.

images (10) images (13)

Kiedy następuje całkowity rozkwit Japończycy  wybierają się na pikniki i tam spędzają miło czas. Tak swętujac cały dzień spędzają na powietrzu. W parkach pojawiają się stanowiska z jedzeniem i alkoholem. Pikniki to czas ucztowania podczas, którego spożywa się japońskie przysmaki – kulki ryżowe (DANGO ). Tradycyjnie w tym dniu spożywa się  sake i japońskie piwo.

images (11)

Taka celebracja oraz tak tłumne obchodzenie  nadejścia wiosny jest tak popularna i mocno zakorzeniona w kulturze japońskiej, że miejsca są pozajmowane już dzień wcześniej.

W jednym z artykułów magazynu , FOCUS, – w sposób idealny przedstawiono podejście Japończyków do HANAMI.

images (12)

„My Japończycy kochamy sakurę z dwóch powodów.  Po pierwsze, wszystkie drzewa zakwitają jednocześnie,  w czym przypominają samych Japończyków,  którzy lubią działać wspólnie.  Po drugiem kwiaty szybko przekwitają i opadają, więc czasu, aby cieszyć się ich pięknem,jest niewiele. Jednak czas ten, dobrze wykorzystany, pozostawia  na zawsze piękne wspomnienia.”

images (14)

Drzewa pokrywające się kwiatami, pięknie dekoracją aleje parkowe – dlatego też ten czas to dobry powód do swiętowania a w powietrzu czuje się wszechobecną radość.

W Hanami biorą udział wszystkie grupy społeczne, nie ma tu też znaczenia ani płeć ani wiek. Parki i skwery są tak zachwycająco piękne w tym czasie, że przybywają tam turyści z całego świata.

Trzeba jednak pamiętać ze święto w różnych regionach trwa w innym czasie . Dzieje się tak ponieważ leży w trzech stref klimatycznych.

Hanami rozpoczyna się na przełomie marca, kwietnia i maja a zaczyna się w poszczególnych miejscowościach. W tym okresie prognozy pogody podają przypuszczalną datę zakwitu.

CIEKAWOSTKA:

Wiosną, gdy  natura budzi się do życia w mieście KAWASAKI odbywa się KANAMARA MATSURI. Jest to Festiwal Płodności zwany także Festiwalem Żelaznego Penisa. Dla Japończyków czczenie narządów płciowych jest   czymś naturalnym dlatego też stąd te święto.

images (15)

Centralnym punktem święta jest ogromny różowy penis, który prowadzi barwny pochód.

Kanamara Matsuri – to wbrew pozorom radosne święto,  towarzyszą mu modlitwy i prośby o udane małżeństwo, szczęśliwe macierzyństwo a także pomyślność w interesach.

Brak komentarzy

Odpowiedz

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: