Niezwykła sztuka składania papieru -ORIGAMI

3 Opublikowane przez - maj 7, 2015 - Uncategorized

Szt

ukę kunsztownego składania papieru czyli Origami japońska tradycja kontynuuje do dziś.  Słowo origami w języku japońskim- oznacza składanie papieru z czego ori oznacza zg

inać a gami – papier.

Pierwsze wzmianki na temat origami w japońskiej literaturze pochodzą z XII wieku.

Wiek XVII I XVIII to przełom w którym Japończycy opracowali washi czyli własną metodę produkcji papieru. Ten okres to także powstanie pierwszysch wzorów origami takich jak żuraw,  żaba, karp, motyl czy kwiaty.

W roku 1797 w Japonii wydano pierwszy podręcznik,  znajdowało sie w nim 49 sposobów złożenia żurawia.

1024px-Origami-crane

 

Sztuka origami przeniknęła do krajów europejskich pod koniec XIX w, ale dopiero po II wojnie światowej zaczęła podbijac świat, z uwagi na ogromne oddziaływanie wychowawcze. W Europie początkowo zachwyt origami wystąpił w Hiszpani, jednak szybko rozprzestrzenił sie na inne kraje. Sam Leonardo da Vinci był wczesnym eksperymentatorem tego nurtu.

Świat na dobre zachwycił się origami za sprawą Akira Yoshizawa. Było to w latach pięćdziesiątych XX w. A autor komponował własne origami i był twórcą niezwykłych kompozycji.

Ostatecznie reguly origami ustalono w XX w, punktem wyjścia ustalono kwadratową kartkę papieru, którą poprzez zginanie tworzy się figury przestrzenne. Kartki nie wolno dodatkowo kleić, ciąć ani ozdabiać

Origami to poza zabawą, rozwój wyobraźni, kształtowanie osobowości, nauka logicznego myślenia.  Uczy  koncentracji oraz precyzji. Nie potrzebujemy tutaj żadnych narzędzi,  jedyne co nam potrzebne to nasze ręce.

Powyższe czynniki zapewne wpłynęły na fakt, ze origami wprowadzono do procesu wychowawczego w szkołach i przedszkolach w Japonii.

Origami może być również pomocne do ćwiczenia pamięci u starszych ludzi z objawami sklerozy.

Od 1990 r istnieje w Tokio  organizacja, która zrzesza członków JOAS.

Ponad to Nippon Origami Associacion organizje sympozja dla miłośników origami,  odbywajce sie w każde lato .

Jeśli zaś chcesz zobaczyć najpiękniejsze wzory origami, trzeba koniecznie odwiedzić Muzeum powstałe w japońskim mieście Kaga.

W Krakowie można oglądać figurki z papieru w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Najpopularniejszym symbolem origami jest żuraw.  Wg, wierzeń żyje on 1000 lat. Papierowy żuraw jest symbolem tęsknoty za zdrowiem, życiem i pokojem. Z papierowym ptakiem origami związana jest smutna historia dziesiecioletniej dziewczynki. Mała Sasaki stała się ofiarą napromieniowania po wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie.

Chora dziewczynka chciała stworzyć tysiąc żurawi wierząc że w ten sposób wyprosi o zdrowie i pokój.

Brak komentarzy

Odpowiedz

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: