TANABATA

2 Opublikowane przez - lipiec 11, 2015 - Uncategorized

7 lipca w Japonii obchodzi się święto TANABATA.

Święto to wywodzi się z chińskiego festiwalu – pochwały dla umiejętności.. W Japonii owy dzień świętuje się po przez pisanie życzeń, wykonuje się to na małych kawałkach papieru tzw. tanzaku – i wiesza na krzewach bambusowych.

tumblr_lj567iDX4j1qfqbgpo1_1280

Festiwal Tanabata jest bardzo rozpowszechniony w Japonii. Odbywa się w pobliżu centr handlowych, które ozdabia się kolorowymi wstęgami. Najbardziej znany festiwal odbywa się w miejscowości Sendai i trwa od 5 do 8 sierpnia.

Święto Tanabata wypada na siódmy dzień , siódmego miesiąca, kiedy to dwie gwiazdy WEGA i ALTAIR zbliżają się do siebie. Japońska wersja legendy związana z tym świętem brzmi tak:

tanabata_matsuri_by_sorenette-d3dfs8u

Orihime była córką Tenko i całe dnie spędzała nad niebiańską Rzeką tkając przepiękne stroje dla swojego ojca. Jednak z tego powodu nie miała czasu ani okazji nikogo poznać, a co jest z tym związane zakochać się. Tenko widząc rozpacz córki z tego powodu postanowił jej pomóc i zapoznał ją z Hikoboshi, który był  pasterzem po drugiej stronie rzeki. Młoda para zakochała się w sobie od pierwszego wejrzenia i niedługo po tym została małżeństwem. Jednak to spowodowało, że w krótkim czasie Orihime zaprzestała tkać dla swojego ojca, zaś Hikoboshi, który opiekował się  stadem doprowadził do tego, ze rozbiegło się ono po całym Niebie. Tenko niesamowicie się zdenerwował i jako wyraz swojego gniewu rozdzielił kochanków, umieszczając ich po przeciwnych stronach rzeki. Orihime strasznie rozpaczała a jej łzy przekonały w końcu ojca aby umożliwił kochankom jeszcze jedno spotkanie. Miało to następować siódmego dnia, siódmego miesiąca a przez reszte dni córka miała tkać dla ojca stroje.–

 Święto rozprzestrzeniło się również poza Japonia, w San Paulo w Brazylii. Miasto zaczęło czcić festiwal o 1979r. The Tanabata Festival odbywa się w pierwszy weekend lipca każdego roku i przyciąga tłumy. W jego skład wchodzą niezwykłe parady i spektakle kulturalne tańce i muzyka.

flickr-dreamspy-sendai-festival

Obecnie  świętuje się ten dzień poprzez napisanie życzeń na tanzaku i powieszenie na bambusie. Oprócz tego podczas świętowania Tanabata śpiewa się piosenki.

Przykład:

Sasa no ha sara-sara

        Nokiba ni yureru

          Ohoshi-sama kira-kira

              Kin-gin sunago.

W tłumaczeniu znaczy to:

Liście bambusa szeleszczą, szeleszczą

Trzęsąc się pod strzechą

Gwiazdy zaczynają mrugać, mrugać

Jak złote i srebrne ziarenka piasku.

Pierwotnie daty tradycyjnych świat w Japonii były wyznaczane wedle kalendarza księżycowego. To tez święto Tanabata  przypadało na 7 dzień 7 miesiąca co odpowiadało sierpniowi w kalendarzu gregoriańskim- dlatego też termin świętowania różni się w zależności od regionu Japonii

Brak komentarzy

Odpowiedz

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: