Sylwestrowe zwyczaje w Japonii.

3 Opublikowane przez - grudzień 28, 2015 - Uncategorized

Polakom sylwester kojarzy się z imprezą w gronie znajomych, tzw. ‚domówką’ albo przyjęciem w lokalu, które trochę przypomina wesele, tylko bez pary młodej. Ewentualnie jak brakuje pomysłu to zostaje nam ‚Sylwester z dwójką’. Jednak do każdej z tych opcji obowiązkowym punktem wieczoru jest szampan o północy i fajerwerki. W skrócie – po prostu hucznie wkraczamy w nowy rok, w przeciwieństwie do Japończyków.

images W Japonii ten dzień przypomina bardziej nasze Święta Bożego Narodzenia.  Wieczór poprzedzający shōgatsu (Nowy Rok) tradycja nakazuje spędzić z rodziną, odwiedzić świątynie i złożyć sobie życzenia noworoczne. W połowie XIX wieku w Japonii wprowadzony został kalendarz gregoriański i Nowy Rok obchodzony jest tak jak u nas, wcześniej używano kalendarza chińskiego i nowy rok wypadał między końcem stycznia a końcem lutego.

 

kadomatsu

Japończycy są przesądnym narodem, dlatego z obchodami wejścia w Nowy Rok wiąże się wiele zwyczajów. Aby dobrze powodziło się w nadchodzącym roku po obu stronach wejścia do domu ustawiane są kado-matsu, czyli ozdoba złożona z trzech ostro przyciętych bambusów związanych słomą ryżową i przystrojonych gałązkami sosny. Ponieważ jest ona miejscem zamieszkania Toshigami – bóstwa zapewniającego dobrobyt i urodzaj.

Jak my wysyłamy kartki Świąteczne z choinką, żłóbkiem, czy dzieciątkiem Jezus oraz życzeniami Wesołych Świąt i zazwyczaj jednocześnie Szczęśliwego Nowego Roku (bo po co się rozdrabniać) tak w Japonii kartki wysyła się na Nowy Rok. Motywem przewodnim kartek jest zodiakalne zwierzę związane z rokiem w który się wchodzi. 2016 to rok małpy, więc można się domyślić co będzie królowało na kartkach noworocznych.

Co to za Sylwester na którym nie ma jedzenia? Poza wszechobecnym Sushi tradycyjną potrawą jest toshikoshi-soba. Jest to po prostu makaron gryczany podawany z różnymi dodatkami. Symbolizuje siłę i wytrwałość a długie nitki makaronu oznaczają długie życie. Dodatkowo fakt, że łatwo go przeciąć oznacza odcięcie się od starego roku i związanych z nim porażek i nieszczęść. Smacznego!

sushi3 kopia

Bardzo ważna jest też pierwsza wizyta w świątyni. Nowy rok wita się trzy dni, dlatego jest na to sporo czasu, jednak 1 stycznia przed większymi świątyniami ustawiają się ogromne kolejki chcących wejść i pomodlić się o pomyślność i długowieczność w nadchodzącym roku.

Obecnie wielu Japończyków, szczególnie młodych nie przestrzega tak bardzo tradycji noworocznych. Zazwyczaj spędzają dzień przed Nowym Rokiem z przyjaciółmi, zjadają kolacje następnie idą do świątyni i oglądają pierwszy wschód słońca w Nowym Roku. A Wy jakie macie plany na Sylwestra?

Brak komentarzy

Odpowiedz

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: