Tłusty Czwartek w Polsce i na Świecie

0 Opublikowane przez - luty 8, 2018 - Ciekawostki

Tłusty czwartek, czyli dzień rozpoczynający ostatni tydzień karnawału jest znany nie tylko w krajach chrześcijańskich – gdzie objadaniem się następuje tuż przed Wielkim Postem. Ma on swoje korzenie w tradycji pogańskiej, a przyzwolenie na zwiększenie objętości spożywanych posiłków było związane ze świętowaniem końca zimy i nadejściem wiosny. Tłusty czwartek – pomimo, że pod tą nazwą występuje jedynie w krajach chrześcijańskich – jest świętem, które znają różne kultury świata. Przyjrzymy się, gdzie i w jaki sposób ta tradycja jest pielęgnowana do dzisiaj.

Polska

W Polsce Tłusty Czwartek kojarzy się przede wszystkim z pączkami. Jemy je w pracy, z przyjaciółmi, w domu. Zgodnie z obowiązującą tradycją ma być ich jak najwięcej. Oprócz pączków w ulubiony czwartek roku chyba wszystkich „łakomczuchów” możemy spożywać również faworki.

Niemcy

W Weiberfastnacht – gdyż tak właśnie nazywa się ostatni dzień karnawału w Niemczech – kobiety przebierają się w barwne stroje i szturmują ratusze, aby uciąć mężczyznom znak ich władzy. Chodzi tutaj oczywiście o krawaty.

Skandynawia

Ostatni dzień karnawału w Skandynawii przypada na naszego „Śledzika”. Mieszkańcy Norwegii, Szwecji i Finlandii obchodzą go podobnie do nas. Zajadają się wtedy przepysznymi drożdżówkami z cynamonem i pszennymi bułeczkami z masą migdałową i śmietaną. Te ostatnie przypominają polskie ptysie.

Francja

Tutaj również ostatni dzień karnawału jest świętowany we wtorek. Mardi Gras to czas, w którym u Francuzów dozwolone jest wszystko co słodkie i tłuste. Gofry, faworki, naleśniki z obowiązkową dużą ilością konfitury, nutelli i koniecznie cukru.

Azja

W Azji równie gorąco obchodzone są ostatnie dni karnawału. Przypadają one na rozpoczęcie chińskiego Nowego Roku. W tym okresie ulice Hongkongu zamieniają się w bezkresną paradę wspaniale wystrojonych tancerzy. Na tle pięknie udekorowanych wozów – nie może na nich zabraknąć oczywiście wizerunku smoka – maszerują tysiące muzyków, tancerzy, trup, aktorów i klaunów, a także tańczące smoki i lwy.

Brak komentarzy

Odpowiedz

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: