Gdzie zamieszkać, żeby żyć długo i szczęśliwie?

0 Opublikowane przez - listopad 26, 2019 - Filozofia
„I żyli długo i szczęśliwie… „– jak pamiętasz z dzieciństwa, niejedna bajka tak właśnie się kończyła. Tylko co to właściwie znaczy? Ludzie długowieczni, według definicji to tacy, których długość życia jest wyższa od oczekiwanej. Co dalej kompletnie nic nie mówi, ale jest grupa naukowców, która postanowiła to zbadać i określić gdzie na świecie ludzie żyją najdłużej. Co ciekawe Ci właśnie ludzie żyją również szczęśliwie.
Niebieskie Strefy – tak naukowcy nazwali rejony świata, w których występuje większa niż gdziekolwiek indziej ilość ludzi długowiecznych. Oczywiście na pierwszym miejscu jest Japońska wyspa Okinawa, ale istnieją też bliższe nam miejsca, gdzie długość życia ludzi znacznie przekracza średnią. Poniżej lista pięciu tzw. „niebieskich stref”:
 1. Okinawa, Japonia
 2. Sardynia, Włochy
 3. Loma Linda, Kalifornia
 4. Półwysep Nicoya, Kostaryka
 5. Ikaria, Grecja
Kilku badaczy sprawdziło, z czego wynika ta długość życia i odkryli kilka elementów, które na to wpływają. 3 z 5 niebieskich stref to miejscowości położone na wyspach o ograniczonej ilości zasobów, co niejako automatycznie powoduje, że mieszkańcy muszą sobie pomagać, żeby żyło im się łatwiej. Jedna to półwysep, więc dostęp do lądu również jest ograniczony, a ostatnia (Loma Linda) to społeczność adwentystów dnia siódmego, czyli również dość zamknięta społeczność.  Teraz co z tego wynika i jakie są te czynniki długowieczności?
 • -Dobre relacje społeczne – to jeden z ważniejszych elementów.
 • -Posiadanie dużej grupy przyjaciół i rodziny, co daje poczucie bezpieczeństwa.
 • -Odpowiednia dieta – jedzą małą ilość mięsa i przetworzonej żywności, dużo warzyw, alkohol też występuje w jadłospisie, ale w umiarkowanych ilościach 😉
 • -Aktywność fizyczna – nie jakaś ekstremalna, po prostu codzienne spacery, praca w ogródku itp.
 • -Dobre zarządzanie swoim czasem, co obniża poziom stresu.
 • -Posiadanie celu w życiu – IKIGAI (co to dokładnie jest i jak to odnaleźć u siebie będzie w kolejnych artykułach).
W ramach wstępu do cyklu artykułów „żyj długo i szczęśliwie” to będzie na tyle. Jednak to nie koniec, już niedługo koleje artykuły, a w nich rozwinięcie tematu IKIGAI, przepis na długowieczność i inne ciekawostki oraz praktyczne zastosowanie filozofii mieszkańców Okinawy.

Brak komentarzy

Odpowiedz

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: