Szkoła w Japonii – jak wygląda i czym różni się od polskiej szkoły?

1 Opublikowane przez - czerwiec 25, 2021 - Ciekawostki

Wszystkie polskie dzieci świętują dzisiaj zakończenie roku szkolnego. Z tej okazji postanowiliśmy opowiedzieć, jak wygląda rok szkolny w Japonii. Czy japońscy uczniowie mogą już cieszyć się z wakacji? Czy dostają świadectwa z paskiem? I jak spędzają czas wolny od szkoły? 

Szkoły w Japonii 

Japoński system nauczania obejmuje 5 etapów: przedszkole, szkołę podstawową, szkołę średnią niższego stopnia – odpowiednik naszego gimnazjum, szkołę średnią wyższego stopnia – odpowiednik liceum oraz studia. Obowiązkowa edukacja kończy się na szkole średniej niższego stopnia, czyli na 15 roku życia. Jednak niewielu Japończyków będzie chciało w tym momencie zakończyć swoją przygodę ze szkołą. Wykształcenie jest bowiem niezwykle cenione w Japonii i świadczy o statusie oraz prestiżu całej rodziny.

Rok szkolny 

Japoński rok szkolny rozpoczyna się 1 kwietnia i składa się z trymestrów. Pierwszy z nich kończy się około 20 lipca – to wtedy uczniowie mają najdłuższe wakacje, trwające do końca sierpnia. Następny trymestr trwa od września do końca grudnia; wtedy też rozpoczynają się 2-tygodniowe ferie zimowe. Ostatni trymestr trwa natomiast od połowy stycznia do połowy marca, a do kwietnia uczniowie mogą cieszyć się feriami wiosennymi. 

System oceniania 

W japońskich szkołach bardzo rzadko stosuje się oceny. Nie przeprowadza się także kartkówek, sprawdzianów czy odpytywań. Ciekawostką jest również fakt, że nie można nie zdać do następnej klasy. Większość z Was może w tym momencie pozazdrościć Japończykom. Wstrzymajcie się jednak z entuzjazmem. Uczniowie szkół japońskich mierzą się 4 razy do roku z niezwykle trudnymi egzaminami trwającymi po kilka godzin, z których otrzymują wyniki procentowe. To właśnie one świadczą o tym, do jakiej szkoły lub na jaki uniwersytet dostaną się uczniowie na dalszych etapach edukacji. Słabsi studenci będą musieli zakończyć edukację lub udać się do placówki o niskiej renomie, dlatego nie muszą obawiać się nie uzyskania promocji do następnej klasy. 

Wakacje 

To w końcu temat dzisiejszego dnia! Niestety dla japońskich uczniów nie są one tak kolorowe. Podczas wakacji często organizowane są letnie obozy i wyjazdy z nauczycielami, podczas których studenci uczą się historii oraz kultury, zwiedzając zabytki, a także nabywają umiejętności praktyczne, takich jak sadzenie ryżu. Każdy z uczniów musi również przygotować szczegółowe sprawozdanie z wyjazdu, które podlega ocenie. W Kraju Kwitnącej Wiśni nauczyciele cieszą się ogromnym autorytetem i szacunkiem, a uczniowie mają obowiązek stosowania się do ich poleceń, bez względu na to, czy są sprawiedliwe czy też nie. 

Co myślicie o takim systemie edukacji? Kto chciałby zamienić się miejscami z uczniami japońskich szkół? 

Brak komentarzy

Odpowiedz

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: