Jak nie dać się jesiennej chandrze?

0 Opublikowane przez - sierpień 29, 2021 - Filozofia, Wszystkie

Pogoda za oknami nie rozpieszcza i wprowadza w markotny nastrój. A przecież jeszcze nie skończył się sierpień, na ulicach dużych miast wciąż widać roześmianych turystów, a do kalendarzowego początku jesieni zostało jeszcze sporo czasu… Gdzie podziało się lato?

Na to pytanie niestety nie znamy odpowiedzi, ale wiemy za to, co robić, żeby nie popaść w jesienną chandrę! Za przewodnika posłuży nam natomiast japońska filozofia.

Oto kilka elementów, dzięki którym każdy z nas o wiele łagodniej przejdzie przez chłodniejszą część roku. Warto zacząć wdrażać je już teraz w swoją codzienną rutynę, tak aby do prawdziwie przygnębiającego listopada były już one naszym nawykiem.

Zacznij dzień od gimnastyki

Słysząc taką poradę większość z nas zwykle dobrotliwie się uśmiecha, po czym puka się w czoło. Nieliczni podejmują próby porannego gimnastykowania się, ale najczęściej nie udaje nam się wytrwać w postanowieniu dłużej niż tydzień. A to wielka szkoda…

Codzienna gimnastyka ma zbawienny wpływ, zarówno na nasze ciało, jak i umysł. Rozbudza nas i pozytywnie nastraja na rozpoczynający się dzień. Daje również dużą satysfakcję oraz motywację – wchodzimy w nowy dzień z poczuciem ‚Hej, już coś dzisiaj zrobiłem/ zrobiłam! Wywiązałem/Wywiązałam się z własnego postanowienia! Jestem super!’ Kto by nie chciał tak zaczynać dnia? Zwłaszcza, że gimnastyka może trwać zaledwie 3 minuty i nie musi wcale składać się z zaawansowanych czy wymagających wysiłku ćwiczeń. Najważniejsze, by była ona regularna.

Herbata

Kraje azjatyckie słyną z herbaty i całych ceremonii ich zaparzania, podawania oraz picia, a my zdecydowanie powinniśmy brać z nich przykład. Nie chodzi tu bynajmniej o sam napój, lecz o czas, który poświęcimy tylko sobie. Każdego dnia warto zrobić sobie przerwę od pracy czy domowych obowiązków i dać sobie 15 minut oddechu. Doskonałym pretekstem do tego jest właśnie herbata, która sama w sobie, w zależności od jej rodzaju i przypisanych im właściwości może mieć dobry wpływ na nasz organizm. Zadbajmy o siebie – na jesienne dni zaopatrzmy się w ładną filiżankę oraz dobrą, liściastą herbatę i cieszmy się chwilami spokoju.

Zadbaj o swoje otoczenie

Być może niektórym z nas ta porada wyda się śmieszna, ale prawdą jest, że miejsca, w których przebywamy oraz przedmioty, którymi się otaczamy mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Zadbajmy o estetykę naszego otoczenia. W naszych mieszkaniach stwórzmy sobie przestrzeń, w której z wielką przyjemnością będziemy przbywać, a jesień i zima nie będą takie straszne. Japończycy bardzo dużą uwagę poświęcają wystrojowi wnętrz i stawiają przede wszystkim na minimalizm, prostotę oraz harmonię.

Kontakt z naturą

Każda pora roku ma w sobie swoje niepowtarzalne piękno. Wystarczy po nie sięgnąć. Nawet jeżeli pogoda do tego nie zachęca, warto spędzić wolny dzień w pobliskim lesie, na łąkach lub nad rzeką. Wielu Japończyków praktykuje tzw. „kąpiele leśne”, które w dużym skrócie polegają na bardzo bliskim obcowaniu z naturą. Według tej filozofii, udając się na przechadzkę warto przystanąć i pozachwycać się otaczającą nas przyrodą; dotknąć kory drzewa, mchu porastającego pień, zanurzyć dłoń w płynącym strumyku… Z pewnością tego rodzaju spacery stanowią wytchnienie od codzienności, zwłaszcza, kiedy mieszkamy w centrum miasta. Zapewnią nam również spokój i pozwolą się zregenerować po tygodniu pracy. Po takim spacerze o wiele bardziej docenimy także ciepły, domowy koc, obiad, dobrą książkę czy film.

Jak sami widzimy, zwalczanie chandry wcale nie należy do trudnych, ani męczących zadań. Najważniejsze, byśmy dali sobie czas i słuchali własnych potrzeb. Pamiętajmy, że lato, nie jest w kalendarzu, a w naszych głowach i nie pozwólmy, by brzydka pogoda psuła nam humor 🙂

Brak komentarzy

Odpowiedz

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: